Žmogus-voras: Grįžimas Namo – Nauja Pažįstamo Herojaus Istorijos Era
Kai 2017 metais kino ekranuose pasirodė filmas „Žmogus-voras: Grįžimas namo“ (angl. „Spider-Man: Homecoming“), komiksų gerbėjų ir „Marvel“ kino visatos (MCU) entuziastų širdys suspurdėjo iš jaudulio. Tai nebuvo eilinis filmas apie kaukėtą herojų; tai buvo ilgai lauktas Žmogaus-voro sugrįžimas į „Marvel Studios“ globą, žadantis naują ir gaivų požiūrį į vieną mylimiausių visų laikų superherojų. Ir išties, filmas ne tik pateisino, bet ir pranoko daugelio lūkesčius, pristatydamas Piterį Parkerį tokį, kokio žiūrovai dar nebuvo matę – jauną, pažeidžiamą, bet kartu nepaprastai žavingą ir herojišką.
Režisieriaus Jono Wattso rankose „Grįžimas namo“ tapo ne tik kvapą gniaužiančiu veiksmo filmu, bet ir jautria paauglystės drama, kurioje superherojų kovos persipina su vidurinės mokyklos iššūkiais, pirmąja meile ir noru įrodyti savo vertę. Filmas sėkmingai įliejo Žmogų-vorą į jau susiformavusią MCU, suteikdamas jam svarbų vaidmenį tolimesniuose visatos įvykiuose ir tuo pačiu išlaikydamas unikalų, lengvesnį ir žaismingesnį toną.
Piteris Parkeris – Naujas Veidas, Pažįstamas Herojus
Vienas iš pagrindinių filmo sėkmės elementų neabejotinai yra Tomo Hollando įkūnytas Piteris Parkeris. Jaunasis britų aktorius sugebėjo perteikti ne tik superherojišką Žmogaus-voro pusę, bet ir paprasto penkiolikmečio paauglio iš Kvinsо, Niujorke, kasdienybę. Hollando Piteris yra protingas, šiek tiek nerangus, kupinas entuziazmo ir neblėstančio optimizmo, net kai susiduria su sudėtingomis problemomis. Jo vaidyba spinduliuoja jaunatviška energija ir autentika, leidžiančia žiūrovams lengvai susitapatinti su personažu.
Filme Piteris jau yra įgijęs savo galias po įkandimo radioaktyvaus voro (ši istorijos dalis nėra detaliai rodoma, nes kūrėjai pasirinko nesikartoti ir pristatyti herojų jau veikiantį). Po įvykių filme „Kapitonas Amerika: Pilietinis karas“, kur jis trumpam prisijungė prie Tonio Starko komandos, Piteris trokšta tapti tikru Keršytoju ir įrodyti savo vertę savo mentoriui – Geležiniam žmogui. Tačiau Starkas, matydamas jaunuolio potencialą, bet kartu ir neatsakingumą, stengiasi jį laikyti atokiau nuo didelių pavojų, skatindamas Piterį būti „draugišku kaimynystės Žmogumi-voru“.

Šis vidinis konfliktas – noras būti didvyriu ir paaugliškas nekantrumas – tampa viena pagrindinių filmo varomųjų jėgų. Piteris bando derinti mokslus, draugystę su geriausiu draugu Nedu (akt. Jacob Batalon), simpatiją klasės draugei Liz (akt. Laura Harrier) ir slaptą superherojaus gyvenimą. Šis dvigubas gyvenimas dažnai sukelia komiškų, o kartais ir pavojingų situacijų, puikiai atskleidžiančių herojaus žmogiškąją pusę.
Veiksmo Vieta ir Atmosfera: Kvinsas ir Vidurinė Mokykla
Skirtingai nuo ankstesnių filmų apie Žmogų-vorą, kuriuose veiksmas dažnai koncentravosi Manhatano dangoraižių fone, „Grįžimas namo“ didelį dėmesį skiria Kvinsui – rajonui, kuriame Piteris gyvena ir lanko mokyklą. Šis pasirinkimas suteikia filmui žemiškesnį, artimesnį paprastam žiūrovui pojūtį. Vidurinės mokyklos koridoriai, klasės, laboratorijos ir popamokinė veikla tampa tokia pat svarbia veiksmo arena kaip ir miesto gatvės ar apleisti sandėliai.
Filmo kūrėjai, ypač režisierius Jonas Wattsas, neslėpė, jog įkvėpimo sėmėsi iš klasikinių aštuoniasdešimtųjų paauglių filmų, ypač Johno Hugheso kūrybos. Tai jaučiasi filmo atmosferoje, dialoguose ir personažų santykiuose. Piterio ir Nedo draugystė, jų geekiški pomėgiai, pirmieji romantiški jausmai – visa tai sukuria šiltą ir nostalgišką nuotaiką, kuri puikiai dera su superherojų elementais.
Piterio mokyklinis gyvenimas nėra tik fonas herojaus žygdarbiams. Tai yra neatsiejama jo tapatybės dalis, formuojanti jo charakterį ir motyvaciją. Būtent čia jis mokosi ne tik fizikos ar chemijos, bet ir atsakomybės, draugystės bei pasiaukojimo pamokų.
Pagrindinis Priešininkas – Grifas (Vulture)
Kiekvienam didvyriui reikalingas įsimintinas priešininkas, o „Grįžime namo“ juo tampa Adrianas Toomesas, geriau žinomas kaip Grifas (akt. Michael Keaton). Tai vienas įdomiausių ir kompleksiškiausių MCU piktadarių. Toomesas nėra tipiškas blogiukas, siekiantis užvaldyti pasaulį ar sunaikinti visą gyvybę. Jo motyvacija kur kas žemiškesnė ir netgi tam tikra prasme suprantama.
Toomesas yra statybų ir šiukšlių išvežimo verslo savininkas, kurio kompanija praranda pelningą kontraktą valyti Niujorką po Čitaurių invazijos (matytos filme „Keršytojai“). Kontraktą perima naujai sukurta „Damage Control“ organizacija, remiama Tonio Starko. Pasijutęs apgautas ir paliktas be pragyvenimo šaltinio, Toomesas su savo komanda nusprendžia pasinaudoti Čitaurių technologijų likučiais ir pradeda gaminti bei pardavinėti galingus ginklus juodojoje rinkoje. Jis pats pasigamina skraidantį kostiumą su milžiniškais mechaniniais sparnais, tapdamas Grifu.
Michaelo Keatono vaidyba yra nepriekaištinga. Jis sukuria charizmatišką, bet kartu ir grėsmingą personažą. Grifas yra darbininkų klasės atstovas, nusivylęs sistema ir galingaisiais, kurie, jo manymu, nebaudžiami lobsta kitų sąskaita. Jo filosofija paprasta: „Pasaulis keičiasi. Laikas ir mums keistis.“ Nors jo metodai yra nusikalstami, jo pyktis ir neviltis yra žmogiški. Tai daro jį ne tik pavojingu Žmogaus-voro priešu, bet ir tam tikra prasme tragiška figūra.
Vienas stipriausių filmo momentų yra netikėtas siužeto posūkis, susijęs su Grifo tapatybe ir jo ryšiu su Piterio asmeniniu gyvenimu. Šis atskleidimas sukuria didžiulę įtampą ir priverčia Piterį susidurti su itin sudėtinga moraline dilema.
Mentoriaus Vaidmuo: Tonis Starkas
Tonio Starko (akt. Robert Downey Jr.) vaidmuo šiame filme yra labai svarbus. Jis nėra tik epizodinis herojus, pasirodantis tam, kad padėtų Žmogui-vorui. Starkas veikia kaip Piterio mentorius, nors ir gana griežtas bei kartais kandus. Jis mato Piterio potencialą, bet kartu supranta, kad jaunuolis dar nėra pasiruošęs didelėms atsakomybėms, kurias neša Keršytojų vardas.
Starkas aprūpina Piterį moderniu Žmogaus-voro kostiumu, pilnu įvairiausių technologinių privalumų ir net dirbtiniu intelektu, vardu Karen (įgarsino Jennifer Connelly, kuri yra Paulo Bettany, įgarsinusio Starko dirbtinį intelektą J.A.R.V.I.S. ir vaidinusio Vižioną, žmona realiame gyvenime). Tačiau šis kostiumas tampa ir išbandymu Piteriui. Iš pradžių jis per daug pasikliauja kostiumo galimybėmis, pamiršdamas savo paties sugebėjimus ir nuovokumą.
Santykiai tarp Piterio ir Tonio yra dinamiški ir evoliucionuojantys. Nuo paaugliško susižavėjimo ir noro įtikti iki nusivylimo ir galiausiai abipusės pagarbos. Starkas moko Piterį ne tik apie tai, kaip būti superherojumi, bet ir apie atsakomybę, kantrybę ir tai, kad tikrasis heroizmas slypi ne kostiume, o žmogaus širdyje ir sprendimuose. Vienas iš esminių momentų yra tada, kai Starkas atima iš Piterio kostiumą, sakydamas: „Jei be kostiumo tu esi niekas, tada tu jo nenusipelnei.“ Ši pamoka tampa lūžio tašku Piterio brendimo kelyje.
Filmo Temos ir Idėjos
„Žmogus-voras: Grįžimas namo“ nagrinėja keletą svarbių temų, aktualių ne tik paaugliams, bet ir suaugusiems žiūrovams.
- Atsakomybė: Tai kertinė Žmogaus-voro tema, gvildenama per visą filmą. Piteris mokosi, kad didelė galia reiškia ir didelę atsakomybę – ne tik už savo veiksmus, bet ir už tuos, kuriuos jis myli ir saugo.
- Brendimas: Filmas yra klasikinė brendimo istorija (angl. coming-of-age). Piteris išgyvena daugybę iššūkių, kurie padeda jam augti kaip asmenybei ir kaip herojui. Jis daro klaidas, mokosi iš jų ir pamažu atranda savo vietą pasaulyje.
- Heroizmo prigimtis: Kas iš tiesų yra herojus? Ar tai supergalios, modernus kostiumas, ar gebėjimas pasielgti teisingai net ir sunkiausiais momentais? Filmas kelia šiuos klausimus ir leidžia Piteriui pačiam atrasti atsakymus.
- Priklausomybės jausmas ir noras įrodyti savo vertę: Piteris desperatiškai nori priklausyti Keršytojams, įrodyti, kad jis yra vertas būti jų gretose. Šis noras kartais jį pastūmėja į neapgalvotus veiksmus, bet galiausiai jis supranta, kad svarbiausia yra būti ištikimam sau pačiam.
- Socialinė nelygybė ir teisingumas: Grifo personažas iškelia klausimus apie socialinę nelygybę ir tai, kaip sistema kartais palieka nuošalyje paprastus žmones. Nors filmas nepateikia lengvų atsakymų, jis skatina susimąstyti apie šias problemas.
Svarbiausios Scenos ir Akimirkos
Filme gausu įsimintinų scenų, kurios puikiai derina humorą, įtampą ir emocijas. Vašingtono paminklo gelbėjimo operacija, kur Piteris turi panaudoti visą savo išradingumą, kad išgelbėtų savo klasės draugus, yra viena pirmųjų jo rimtų išbandymų. Keltų Staten Islande incidentas, kur Piterio bandymas sustabdyti ginklų prekeivius baigiasi katastrofa ir Geležinio žmogaus įsikišimu, tampa skaudžia pamoka apie per didelį pasitikėjimą savimi.
Ypač stipri ir emociškai paveiki yra scena, kurioje Piteris, įkalintas po pastato griuvėsiais, atrodo praradęs visas viltis. Tačiau prisiminęs Tonio Starko žodžius ir suvokęs savo vidinę jėgą, jis sugeba išsilaisvinti. Šis momentas simbolizuoja jo transformaciją iš vaiko, priklausomo nuo kitų, į savarankišką ir ryžtingą herojų.
Promenados vakaro scena, kurioje atsiskleidžia Grifo tapatybė, yra puikus įtampos kūrimo pavyzdys. Finalinė Piterio ir Grifo kova yra ne tik įspūdingas reginys, bet ir moralinis konfliktas, kuriame Piteris turi priimti sunkų sprendimą.
Reikšmė MCU Kontekste
„Žmogus-voras: Grįžimas namo“ sėkmingai įtvirtino Žmogų-vorą kaip svarbią „Marvel“ kino visatos dalį. Filmas ne tik pristatė naują herojaus versiją, bet ir parodė, kaip jis sąveikauja su kitais MCU personažais, ypač Toniu Starku. Tai buvo tarsi tiltas tarp gatvės lygio heroizmo ir kosminių Keršytojų kovų.
Filmo lengvesnis tonas ir dėmesys Piterio Parkerio asmeniniam gyvenimui suteikė MCU daugiau įvairovės. Jis parodė, kad superherojų filmai gali būti ne tik apie pasaulio gelbėjimą, bet ir apie kasdienius iššūkius, su kuriais susiduria jauni žmonės. „Grįžimas namo“ paruošė dirvą tolimesniems Žmogaus-voro soliniams filmams („Toli nuo namų“ ir „Nėra kelio atgal“) bei jo svarbiam vaidmeniui tokiuose filmuose kaip „Keršytojai: Begalybės karas“ ir „Keršytojai: Pabaiga“.
Kūrybinė Komanda ir Muzika
Už filmo sėkmės stovi talentinga kūrybinė komanda. Režisierius Jonas Wattsas, anksčiau dirbęs su mažesnio biudžeto filmais, įrodė, kad puikiai jaučia tiek veiksmo, tiek dramos žanrus. Scenarijaus autorių komanda (Jonathan Goldstein, John Francis Daley, Jon Watts, Christopher Ford, Chris McKenna ir Erik Sommers) sugebėjo sukurti istoriją, kuri yra ištikima komiksų dvasiai, bet kartu ir moderni bei originali.
Muziką filmui sukūrė Michaelas Giacchino, vienas žymiausių šiuolaikinių kino kompozitorių. Jo garso takelis puikiai papildo filmo nuotaiką – nuo herojiškų temų iki lengvų ir žaismingų melodijų. Įdomu tai, kad „Marvel Studios“ logotipo pasirodymą filme lydi orkestrinė klasikinės animacinio serialo apie Žmogų-vorą iš septintojo dešimtmečio temos interpretacija, sukeldama nostalgiją vyresniems gerbėjams.
Mažiau Žinomos Detalės ir Įdomybės
- Ruošdamasis Piterio Parkerio vaidmeniui, Tomas Hollandas kelias dienas slapta lankė Bronkso mokslų vidurinę mokyklą Niujorke, naudodamas netikrą vardą ir akcentą. Pasak aktoriaus, dauguma mokinių netikėjo, kai jis bandė jiems pasakyti, kad yra naujasis Žmogus-voras.
- Automobilio numeriai filme taip pat slepia nuorodas komiksų gerbėjams. Liz tėvo (Adriano Toomeso) automobilio numeris „SM2-0563“ yra nuoroda į „Amazing Spider-Man“ komiksų knygos #2 numerį, išleistą 1963 m. gegužę, kuriame pirmą kartą pasirodė Grifas. Tetos May automobilio numeris „AMF-1562“ nurodo į „Amazing Fantasy #15“ (1962 m.), kur pirmą kartą pristatytas Žmogus-voras.
- Filme Piteris Parkeris filmuoja vaizdo dienoraštį apie savo patirtį „Pilietiniame kare“. Viename iš tų kadrų matomas didžiulis gaublys iš Starko Expo parodos, matytos filme „Geležinis žmogus 2“. Buvo patvirtinta teorija, kad berniukas su Geležinio žmogaus kauke, kurį filme „Geležinis žmogus 2“ išgelbėjo Tonis Starkas, iš tiesų buvo mažasis Piteris Parkeris.
- Grifo motyvacija yra viena realistiškiausių MCU piktadarių istorijoje. Jis nėra piktas genijus, siekiantis sunaikinti pasaulį, o paprastas žmogus, nusivylęs sistema ir bandantis pasirūpinti savo šeima bei komanda, nors ir neteisėtais būdais.
- Žmogaus-voro kostiumo dirbtinio intelekto Karen balsas priklauso aktorei Jennifer Connelly. Jos vyras Paulas Bettany įgarsino J.A.R.V.I.S. ir vėliau suvaidino Vižioną.
- Filme pristatoma „Damage Control“ organizacija. Komiksuose ši kompanija specializuojasi superherojų mūšių padarytos žalos atstatymu. Buvo planuotas ir TV serialas apie šią organizaciją.
Palikimas ir Įtaka
„Žmogus-voras: Grįžimas namo“ neabejotinai tapo vienu sėkmingiausių ir mylimiausių filmų apie Žmogų-vorą. Jis ne tik atgaivino personažą kino ekranuose, bet ir suteikė jam naują kryptį, puikiai įsiliejančią į „Marvel“ kino visatą. Tomo Hollando vaidyba sulaukė visuotinio pripažinimo, o pats aktorius tapo naujosios kartos Žmogumi-voru.
Filmas sulaukė teigiamų atsiliepimų tiek iš kritikų, tiek iš žiūrovų, kurie gyrė jo humorą, lengvumą, puikius aktorių pasirodymus ir ištikimybę komiksų dvasiai. Finansinė sėkmė taip pat buvo įspūdinga, įrodanti, kad Žmogus-voras išlieka vienu populiariausių superherojų pasaulyje.
„Grįžimas namo“ ne tik sukūrė tvirtą pagrindą tolimesniems Žmogaus-voro nuotykiams, bet ir įrodė, kad net ir gerai žinomą istoriją galima papasakoti naujai, įdomiai ir patraukliai. Tai filmas, kuris sugeba linksminti, jaudinti ir priversti susimąstyti, palikdamas šiltą ir optimistišką jausmą.